Kdo z vás nikdy neslyšel o výrazu „pedik“, možná si jej spojí s chodidly a péčí, kterou jim věnují zkušené i začínající pedikérky. Starat se o nohy je sice chvályhodné, ovšem tentokrát nás jazykové prostředky zavedou docela jinam – do prostředí tropického pralesa jihovýchodní Asie. Roste tu druh liány, velmi svérázné rostliny, jejíž šlahouny dosahují ohromných délek, někdy až kolem sta metrů. Z lián se pak vyrábí mnoho krásných věcí a my je nejčastěji známe pod názvem ratan.
Pedik můžete ve vyhledávači nalézt i pod slovem pedig, dováží se k nám v různých délkách a tloušťkách, některé šlahouny mohou být docela tenké, např. jen jeden milimetr, jiné o průměru až jeden centimetr.
Výchozí surovina se nejprve máčí ve vodě a po několika minutách se vplétá do roztodivných tvarů, takže vznikají různé koše a košíky, vázy, květináče, figurky, mísy, podnosy, zkrátka spousta nádherných předmětů ruční výroby. Pedik je tak ideální přírodní materiál pro šikovné a kreativní milovníky tvořivé zábavy.
Chcete-li se inspirovat některými hotovými výrobky, můžete je nalézt na Internetu a můžete se třeba zúčastnit pořádaných kurzů pletení. Možností, jak něco zhotovit, je celá řada. Výhody tohoto materiálu jsou zcela zjevné a velmi rychle si je uvědomíte:
Zdravotní nezávadnost – tropickou liánu tvoří především celulóza, tedy zdravotně nezávadný a čistě přírodní rostlinný materiál. Pokud jej opatříte opět nezávadnými laky či barvami, půjde o výrobek, který může přijít do kontaktu s pokožkou, potravinami a dalšími předměty.
Je lehký – výrobky z pedigu jsou lehké a snáze se přenáší ve srovnání s jinými materiály.
Dobře se s ním pracuje – po namočení liána změkne a pracuje se s ní docela snadno, jinak by nebylo možné ani zhotovit tak krásné věci, které vidíte vyobrazené na fotkách na Internetu. Ochotně přijímá přírodní barvy a dá se stříhat klasickými nebo zahradnickými nůžkami.