Přestože je pálení žáhy někdy tak nepříjemné, až člověka vyděsí, jedná se o poměrně běžný jev zapřičiněný špatným životním stylem nebo přílišnou konzumací dráždivých potravin, kdy se kyseliny ze žaludku dostanou do jícnu. Kyselina podráždí měkké tkáně jícnu a následně dochází k nepříjemnému pálení, bolestem za hrudní kostí, pocitu kyselosti v ústech nebo dokonce nutkání zvracet.
Objevují-li se potíže s pálením žáhy jen zřídka, není nutné se znepokojovat, trápí-li však člověka pravidelně či trvale, měl by problém konzultovat s lékařem. U těhotných žen je potom pálení žáhy běžným problémem, se kterým se potká většina nastávajících maminek.
Jako prevence pálení žáhy se doporučuje podávání jídla v menších a pravidelných dávkách a lehké a brzké večeře. Samozřejmostí je odstranění takových potravin, které pálení žáhy způsobují, z jídelníčku.
Spouštěčem pálení žáhy může být u každého člověka jiné jídlo nebo nápoj, jako nejproblémovější se uvádějí: káva, alkohol, červená i bílá vína a tučná, smažená a kořeněná jídla nebo třeba čerstvý chléb a cibule.
Pokud už vás žáha začne pálit, pak existují volně prodejné léky, které mají za úkol trávicí trakt zklidnit. Případně můžete vyzkoušet některou z babských rad:
· Lehnout si na levý bok (žaludek je tak níž než jícen a trávicí šťávy se nemohou dostat nahoru do jícnu)
· Vypít sklenici vlažné vody.
· Dát si bylinkový čaj – třeba mátový nebo heřmánkový.
· Odvar ze závoru (tady však pozor, někteří lidé uvádějí, že po silném zázvorovém čaji se jim spíš přitížilo).
· Žvýkat žvýkačku.
Jako na většinu problémů, i na pálení žáhy však pomůže především změna životního stylu – obezita, časté přejídání, nadměrná konzumace alkoholu nebo kouření problémy jenom zhoršují, proto je vhodné poslouchat signály svého těla a tyto problematické faktory změnit. S lehčím a zdravějším jídelníčkem a pravidelným pohybem by měl tento neduh ustupovat do pozadí.