Zubatá krasavice na naší zahradě

Cesmína ostrolistá (Ilex aquafolium), také se jí říká bodavá palma, lesní kopřiva či lesní jehlice. Patří do čeledi cesmínovitých. Je to buď malý strom či dvoudomý keř. Chceme li se tedy dočkat svítivě červených bobulí, musíme mít samčí i samičí rostliny. Květy bílé, čtyř četné nebo pětičetné. Je stále zelená, silně větvená. Listy má kožovité, ostnitě zubaté a lesklé. Jejich barva je buď tmavě zelená nebo mají bílý či žlutý okraj. Dorůstá výšky 100 – 500 cm. Je mírně jedovatá. Existuje asi 600 druhů cesmín, takže je z čeho vybírat. Hodně podobná je této rostlině Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium), která je též krásná a dekorativní.Na rozdíl od cesmíny ostrolisté má žluté květy a tmavomodré bobule.
červené bobule

Jak cesmínu pěstovat


Důležitý je výběr správného stanoviště. Uvítá půdu bohatou na humus, kyselou,vlhkou, ale dobře propustnou. Má ráda polostín až stín. Velmi dobře snáší vzdušnou i půdní vlhkost. Skvěle se jí daří pod stromy nebo u okrasného jezírka. Ale v letních měsících si dokáže poradit se suchem. Protože jí nevadí mírně znečištěný vzduch, doporučuje se ji pěstovat i obyvatelům větších měst. Špatně snáší jen přímé slunce v letních měsících. Množí se řízkováním. U mladých rostlin se odebírají řízky v květnu, u starších na přelomu června a července. Pokud ji chceme tvarovat, jsou k tomu vhodné letní měsíce, krásná je však i rostoucí divoce bez našeho zásahu.
cesmína sníh

Doma zdobí i léčí


Mírně jedovatá je pro obsah flavoidů, steroidů a triterpensaponinů v listech. Bylinkáři odpradávna používají extrakty z listů při nachlazení a chřipkových onemocněních pro jejich protizánětlivý účinek a snižování horečky. V lidovém léčitelství se používala také k podpoře ledvin. Dnes se cesmínové listy používají hlavně na kloubní potíže a záněty spojivek. Esence Holly z Bachových květů otevírá zavřené srdce, vede k pochopení, soucitu a lásce. Ostatně věřili tomu již staří Keltové,vždyť Ilex je prastarý název odvozený od keltského ic, což byl výraz pro špičatý. Listy cesmíny zvali lidé do svých domů dobré duchy přírody. Proto se také používá jako krásná vánoční dekorace.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in <a href="https://www.aizol.cz/domov/" rel="category tag">Domov</a>