OSMDESÁTKY

Byla to léta ekonomického rozvoje a růstu. V Británii vládla pevnou rukou Železná lady, v Americe Ronald Reagan, my jsme patřili k Velkému rudému bratru. Disco hitparády vedla Madonna, Rick Astley, Sandra a u nás David a „holky z naší školky“. Móda byla  pestrobarevná, lesklá, divoká, inspirovaná všemi světovými kulturami, zdůrazňovala se figura, ale také se rozmazávaly rozdíly v oblékání podle pohlaví.
rocker a rockerka

Kalhoty

Symbolem jsou asi legíny, které se začali nosit na aerobic k teniskám i do práce k lodičkám. Nejlépe neonové. Paráda. Boom zažívaly džíny všeho druhu, chtěl je každý. U nás byly k sehnání více méně jen v Tuzexu a dost draho. V módě byly chemicky „ošoupané“ plísňáče a taky tzn. mrkváče, jejichž střih byl nahoře široký a nohavice se směrem ke kotníkům zužovaly.
zrcadlová koule

Saka, halenky, šaty

Tak tyto oděvy se neobešly bez velkých ramenních vycpávek (módní byla hranatá silueta), bez nich se ani nedaly koupit. To si pamatuji, protože jako nositelka širokých ramen jsem se jich v mládí něco napárala. Taky se nosily dlouhé barevné svetry přepásané pásky(čím větší a výraznější pásek, tím lépe), trika s různými výstřihy a průstřihy. K tomu legíny, kamaše přes boty nebo  minisukně v různých úpravách, hlavně ty elastické, upnuté na tělo. Také se nosily různé overaly, především s vycpávkami ramen a páskem.

Disco i rock

Módu ovlivňovalo disco, ale i rock. Přehlídková mola i ulice zaplavili lidé v oblečení zářivých barev a poseté flitry. Nosily se masivní náušnice, výrazné řetězy na krku i náramky na kotnících.
Vlivem rocku začal být populární pircing jako ozdoba těla. Nosila se kůže a džínovina. Vždyť velkou inspirací byl oblíbený rock (Ozzy Osbourne, Alice Cooper nebo Metallica). V šatníku rockera byly skinny jeans, džísky, kožené vesty,mohutné boty. Taky jsem měla pár podobných rockových kousků! To vše se zdobilo spínacími špendlíky, cvočky a nášivkami.

Trvalá

Účesy v pompéznosti nezaostávaly. Objemné a natupírované hřívy, na čelo ofinka. Kdo chtěl být in, nechal si udělat trvalou. A to muži i ženy. Uf, to bylo práce a času dostat ten beránčí model z hlavy!
 

Posted in <a href="https://www.aizol.cz/krasa/" rel="category tag">Krása</a>