Metalhalogenidové výbojky se liší použitými slitinami kovů hořáků

Metalhalogenidové výbojky, jak napovídá samotný název, obsahují různé kombinace směsí kovových prvků. Jejich cílem je zlepšit jas, světelný tok, a měnit barvu světla a teplotu chromatičnosti podle potřeby.

stadion

Co jiný kov, to odlišné vlastnosti

Základní veličinou pro výrobu halogenidových výbojek je zápalný hořák. Ten se skládá z vzácného plynu argonu s příměsí rtuti a do kovových elektrod je přiveden elektrický proud. Mezi nimi vzniká oblouk – elektrický výboj a možno říci, že je tento princip shodný se rtuťovými výbojkami. Rozdíl spočívá v přidaných slitinách kovů, které pak mění základní vlastnosti výboje a samotného světla.
Základní řady obsahují jodidy sodíku. Pro výbojky s výrazným bílým světlem k osvětlování stadionů a pro štáby filmové a divadelní techniky byla vyvinuta řada s jodidem lithia, případně cínu. Modré odstíny způsobuje jodid india a ten se již před mnoha lety využíval pro lékařské účely, např. při léčbě novorozenecké žloutenky. Zelený nádech vzniká vyšším obsahem rtuti a jodidy thalia.
Vývoj pokračoval v tomto směru zejména zlepšením indexu podání barev, čehož se dosáhlo vzácnými kovy dysprosia a thalia a speciálně pro polygrafii byly vyvíjeny hořáky obsahující jodidy železa a galia. Ty však vyzařují nebezpečné ultrafialové záření a bylo třeba je instalovat se speciálním krytem. U některých typů byl luminofor experimentálně nahrazován kovy s obsahem vanadia a ytria a oxidem křemičitým, přičemž tyto výrobky byly známy již v Československu pod obchodním názvem Siloxil. Ve vývojových dílnách jste se také mohli setkat se speciálními hořáky s obsahem hélia, síry a neonu.

bazén

Jednostranná svítidla

Obecně lze říci, že jsou velmi citlivé na kvalitu elektronických předřadníků, některé lze provozovat jako náhradu sodíkových výbojek na stejném předřadníku. Většina je rovněž závislá na stabilitě vstupního napětí a je u nich nutno dodržet stanovanou polohu v průběhu provozu. Mezi velmi kvalitní výrobky této osvětlovací techniky lze zařadit značkové Osram POWERSTAR https://www.lightpark.cz/vybojky-osram-powerstar-hqi-t/, Osram HQI-T, Sylvania METALARC SUPER a Tungsram HGMI.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in <a href="https://www.aizol.cz/produkty/" rel="category tag">Produkty</a>