S nedostatkem úložného prostoru se nepotýkají pouze lidé v menších bytech a garsonkách, ale i majitelé prostornějších obydlí. Ideální řešení asi neexistuje, zvláště, když musíte šetřit každou korunu, ale pokud máte doma polozapomenutou místnost, která je plná haraburdí a prakticky ji nepoužíváte, můžete ji vyklidit a udělat z ní vestavěnou šatnu, do které si následně můžete odkládat nejen své svršky, ale kupříkladu také ložní prádlo. Můžete využít i vestavěné skříně, ale jejich pořizovací cena bývá mnohem vyšší, často až dvojnásobná. Pokud tedy nemáte peněz nazbyt, raději zvolte levnější variantu, která je obdobně efektivní.
3 druhy
Existují tři základní druhy vestavěných šaten. Dělí se na šatny ve tvaru U, L či I. Máte-li k dispozici pouze pokojík menších rozměrů, rozhodně si vyberte šatnu ve tvaru písmena I. Nevejde se do ní sice tolik věcí jako do zbývajících dvou typů, ale za to ji dokážete vmáčknout i do malého kamrlíku. Šatna ve tvar L už nabízí daleko více úložného prostoru, ale ani to mnohdy nestačí. Pokud je volná místnost dostatečně velká, rozhodně zvolte šatnu ve tvaru U. Ta už by měla pojmout, když ne všechno, tak alespoň většinu vašeho oblečení.
Prostor pro elektrospotřebiče
I přesto, že jsou vestavěné šatny určeny hlavně pro odkládání oblečení a dalších textilií, určitě můžete šatník využívat i k uskladnění jiných věcí, například elektrospotřebičů jako jsou gril nebo fritovací hrnec. Tedy věci, které se nepoužívají každý den. Při výběru šatny volte vždy světlejší barvy. Světlé police se jednak udržují mnohem snadněji čisté, druhak opticky rozšiřují prostor. Šatna nemusí být za každou cenu vyrobena z toho nejlepšího dřeva, bohatě stačí k výrobě použít standardní dřeviny, které jsou rovněž poměrně odolné a zároveň se jejich cena pohybuje na snesitelné úrovni. Chcete-li však opravdovou kvalitu a nevadí vám si připlatit, zvolte si některý z masivů.