Bez poskvrnky

Nejvíce problematickým obdobím pro zdi je bezesporu zima, i několik měsíců trvající vlhko může dát zdem pěkně zabrat a na památku pak mohou zůstat větší či menší skvrny či fleky, tedy i nežádoucí plíseň. Podobnou pohromou může být pro stěnu několik málo vteřin nepozornosti, obzvláště pokud máte malé děti, pak ať sebevíce chcete, nehodě ve formě mastného či jiného fleku, třeba od vodovek nebo voskovec (i když tak možná zničíte dílo budoucího slavného a uznávaného umělce), prostě nezabráníte.
graffiti v domě

Co pomůže a co dělat ve chvíli, kdy se ve vašem interiéru objeví tolik obávaná plíseň nebo nežádoucí skvrna? Můžete zkusit najít zbytek barvy a postižené místo přemalovat. Riskujete tak ovšem to, že opravný zásah bude hodně nápadný nebo dokonce nedokáže překrýt agresivní mastný film.

Základem všeho je kvalitní malířská barva, na té byste v žádném případě šetřit neměli. I když není problém sehnat snad jakýkoliv odstín, bílá stále vede. Zamaskovat nepříjemnou a nechtěnou skvrnu lze obyčejnou křídou. Žádným tajemstvím není, že na červené víno platí obyčejná sůl, která je v tomto případě opravdu nad zlato. Pár kapek Jaru ve vodě si dokáže poradit se spoustou fleků, ať už menších nebo větších.

Plísně se jen stěží zbavuje, aby k nim docházelo co nejméně, nezapomínejte vydatně a často otevírat okna, nad sporákem používejte odsavač par.
počmáraná zeď

A co dělat, pokud dojde k většímu průšvihu, třeba když si soused bydlící nad vámi zapomene vypnout kohoutek nad vanou? Tam už bude třeba razantnějšího zásadu, tedy zbavit se původní výmalby, použít prostředek, který zabrání proniknutí vlhkosti a pak nový nátěr. Pokud není jiné řešení, budete se muset dostat až na samou omítku a začít tzv. od píky, tedy zbavit zárodků plísně, teprve potom je možno nanést novou barvu.

Udržet zdi stále pěkné a čisté není rozhodně žádný problém a ani to není finančně nijak nákladné, ale lépe je jim předcházet.


Posted in Nezařazené