Pak si ovšem musíte uvědomit, že soukromá nádrž na koupání je něco jako osobní automobil. Bez příslušenství a pravidelného servisu vám mohou selhat brzdy, praskne rozvodový řemen, zadře se ložisko vodní pumpy a následně i motor, sjeté pneumatiky způsobí smyk a nehodu, zkrátka jistě není třeba zdůrazňovat, že mít auto neznamená jen tankovat palivo a jezdit.
Mít bazén, to obnáší starostlivou péči o kvalitu vody, neobejdete se bez filtrace s čerpadlem, bez bazénové chemie, algicidních přípravků, vločkovače, testerů, krycích plachet, vysavače atd. Jaké bazénové příslušenství je nejdůležitější?
Bez filtračního zařízení a chemie to nepůjde
Jestliže hodláte minimalizovat náklady na nezbytné minimum, nesmíte opomenout filtrační zařízení. U velkých nádrží je třeba písková nebo zeolitová filtrace s výkonným čerpadlem. Vodní náplň se zanáší nečistotami poměrně rychlým tempem, i když se koupete sporadicky, zvláště u venkovních bazénů. Zároveň ji musíte desinfikovat od mikroorganismů, které se v ní začnou množit již od prvního okamžiku, kdy nádrž začnete napouštět. Pro tyto účely se vyrábí chemické prostředky na bázi chlorových tablet, nejčastěji s obsahem chlornanu sodného, anebo můžete využít principu elektrolytického rozkladu solného roztoku, kdy se chlór uvolňuje ve formě iontů a nedráždí tolik oči a pokožku.
Velkým problémem a poměrně častým bývají vodní řasy, ty zabarví vodu do škaredého odstínu, a i když se vám je podaří odstranit algicidním přípravkem, zpravidla vodu zakalí velmi jemnými částečkami, které se nezachytí ve filtraci, a je nutné aplikovat speciální vločkovač. Ten je sloučí do větších celků a ty se pak ve filtrační patroně udrží.
Pro kontrolu a aplikaci chemických přípravků musíte mít k dispozici testery pH a obsahu volného a vázaného chlóru a vyplatí se i krycí plachta, která šetří náklady na provoz filtrace a chemie.